TK NERIDÉ

Tři mezinárodní turnaje v Rakovníku po taktovkou TK Neridé

5. 1. 2021

V průběhu měsíce září pořádal náš klub tři mezinárodní turnaje, letos všechny v Rakovníku. Počasí bylo proměnlivé, naštěstí při neúplných nebo zrušených kvalifikacích hlavním soutěžím vždy přálo počasí. Turnajům při omezené možnosti cestování a přísným bezpečnostním opatřením prospěl omezený počet hráčů na 32 v hlavní soutěži. Díky tomu, ale také především díky výborným výkonům českých hráčů, probíhala závěrečná kola pod taktovkou domácích hráčů, kromě turnaje chlapců do 18 let. 

I přes složitou situaci se akcí zúčastnily početné týmy z Velké Británie a Francie. Ve dvou, U14 a U18, působil jako vrchní rozhodčí Španěl Miguel del Cerro, účastník Olympijských her v Barceloně. Byl to vynikající partner, mimo jiné obohatil mé znalosti o historii jeho domovské země. Turnaj ITF U18 gr. 2 byl i národnostně různorodý. Ve finále dívek mezi Štruplovou a Bejlek jsme viděli zápas výborné úrovně. Obě dívky by mohly být příslibem do budoucnosti. Sára Bejlek měla těžkou cestu do finále, ve všech zápasech se projevilo její vynikající tenisové myšlení, které nám předvádí už řadu let. 

Mathew Donald s Polákem Orlovskim ve čtyřhře jasně přehráli své finálové soupeře. Cesta tam ale byla vždy na hraně. Z ostatních hráčů mě zaujala Tereza Valentová, především hrou u sítě a včasným zasahováním míčů. 

TE U14 3. kategorie proběhl bez kvalifikace, ale to nic neubralo na kvalitě zápasů hlavní soutěže. Denis Peták si došel, až na malé zaváhání a díky variabilní hře s dobrým podáním, stopbaly a čopy, které na dvorcích po dešti byly velmi účinné, suverénně pro vítězství. Alena Kovačková vyhrála díky konzistentní hře, je schopna i za problematických podmínek zahrát účinný úder. Až do finále prošla Amy Suchá. 

Španělský rozhodčí Miguel byl nadšen výkonem velkého počtu našich dívek, nejen při závěrečných duelech. Já bych se ale přeci jen zaměřil na zlepšení obou podání a k větší odvaze a důrazu při hře u sítě. 

TE U14 2. kategorie proběhl za větší účasti v hlavní soutěži. Vítězem ve dvouhře se stal opět Denis Peták. Bohužel jako již několikrát musím konstatovat, že herní úroveň dívčího finále předčila finále chlapců. Zápas Slaměníkové proti Syrové splňoval vše, co může finále nabídnout. Výborné podání, razantnost úderů, dlouhé výměny, hru u sítě, nápaditost, pohyb po dvorci a bojovnost. 

Z našich hráčů TK Neridé bych vyzdvihl výkon Natalie Malé v prvním setu v utkání s Natálií Syrovou. Škoda, že tuto vynikající hru, kdy ukázala širokou paletu úderů zahranou ve správný čas, nedotáhla do vítězného konce. Monika Jiroušková zaslouží pochvalu za výkon a bojovnost s Nelou Linhartovou. Lepší podání by v takových duelech přineslo do hry větší klid. 
Finálová účast Evy Belšánové ve čtyřhře byla odměnou za dobré výkony ve dvouhře i čtyřhře. K celkovému vítězství chyběl krůček. Ale především musí mrzet několik neproměněných rozhodujících volejů. 

Co se týká chování na dvorci, konstatuji, že čím vyšší úroveň hry, tím lepší a profesionálnější vystupování.

Jaromír Čermák, ředitel turnajů

Po finále Neride Cup 2020, zleva: vrchní rozhodčí Miguel del Cerro, vítěz Denis Peták, finalista Daniel Vlček a ředitel Jaromír Čermák
Po finále Thun Czech Junior Open 2020, zleva: ředitel Jaromír Čermák, vítězka Sára Bejlek, finalistka Julie Štruplová a vrchní rozhodčí Miguel del Cerro